slovnik_pojmu_loterie_akademie

Slovník pojmů loterií

Často se může stát, že se v řeči kmene objeví slovo, kterému úplně nerozumíš nebo možná dokonale nechápeš jeho význam. A vzhledem k tomu, že pro opravdový zážitek ze hry potřebuješ chápat co, jak a kde dělat, tak ti přinášíme slovníček hlavních pojmů, které rozhodně potřebuješ znát jako fanoušek loterií.

Pojmy ve světě loterií

 

Loterie

Loterie je forma hazardní hry, v níž se hráči snaží uhodnout čísla, která budou tažena v následujícím slosování.

Hlavní hra

Základní část loterie, v níž se hráči snaží vybrat si „ta správná“ čísla.

Vedlejší hra

Vedlejší hry tvoří takový doplněk k hlavní hře, který nabízí hráčům další příležitosti jak si ulovit další ceny a výhry.

Hlavní čísla

Čísla používaná v hlavní hře loterie, která hráči vybírají v naději, že tato čísla budou tažena v následujícím slosování.

Doplňková čísla

Doplňková čísla jsou čísla využívaná ve vedlejší hře nebo v rámci základní hry, avšak jsou vybírána z vedlejší množiny čísel (jako třeba u Eurojackpotu).

Mimořádné slosování

Speciální losování, které se koná mimo obvyklé termíny losování, obvykle o něm informuje sama loterie.

Jackpot

Jackpot neboli hlavní výhry je nejvyšší finanční obnos, jaký lze v dané loterii vyhrát.

Výherní pořadí

Výherní pořadí je řádek v tabulce výher dané loterie, který konkretizuje, kolik čísel je nutné uhodnout pro to, abys vyhrál určitou částku nebo určitý výherní násobek.

Výherní jistina

Výherní jistina je zaručená minimální částka, kterou společnost provozující danou loterii vyčlenila na výplatu výher ve výherních pořadích hry. Informace o této částce jsou uvedeny v herním plánu a zpravidla je udávaná jako procentuální část z herní jistiny.

Herní jistina

Obnos peněz, který je výsledkem počtu prodaných sázenek vynásobeným cenou jedné sázenky. Z těchto peněz se následně vyplácí takzvaná výherní jistina.

Herní plán

Snadno dohledatelný dokument, který obsahuje podrobná pravidla a popis principu hry dané loterie, včetně pravidel pro online i fyzické sázky, výhry, výplaty výher, slosování atd.

Uživatelské konto

Účet vytvořený hráčem na webových stránkách nebo v aplikaci společnosti provozující danou loterii, který umožňuje zakládání a správu sázek, vklady, výběry a podobně.

Anuitní vyplácení

Možnost výplaty jackpotu ve formě pravidelných splátek po určité období (zpravidla roční splátky), namísto jednorázové částky.

Pobočka

Fyzické místo, kde se provozuje poradenství a prodej stíracích losů a sázenek loterie.

Sázenka

Internetová stvrzenka nebo fyzický tiket zakoupený hráčem, který obsahuje vsazená čísla nebo kombinace pro účast v loterii.

 

Sdílet článek:

newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách dostupných pouze našim členům!
chevron-right