rozdily-jackpoty-loterie-akademie

Rozdíly v jackpotech loterií a jak je lze vyplácet

Víš jaké je základní rozdělení jackpotů? A jaké jsou mezi rozdíly? Pokud ne, pak je tato část Akademie právě pro tebe. V řádcích níže se dočteš více o rozdělení jackpotů na jackpot fixní a progresivní. Pár slov padne i o možnostech vyplácení těchto jackpotů, víš o tom, že některé výhry jsou vypláceny v podobě výplaty?

Co je to fixní jackpot?

Fixní jackpot lze jednoduše poznat podle toho, že v tabulce výher najdeš výherní násobky (výherní koeficienty). Tyto násobky fungují tak, že podle toho, které výherní pořadí si ulovíš, zjistíš příslušný výherní koeficient a ním si vynásobíš výšku svého vkladu. Ceny sázek/výšky vkladu bývají u fixního jackpotu zpravidla pohyblivé a ty si tako svou výši výhry můžeš ovlivnit sám. I přes to, že se tedy výše jackpotu může hýbat podle výše vkladu, nazývá se tento jackpot fixním. To jednoduše proto, že násobky se v jednotlivých výherních pořadích nemění a jackpot bude při jednotlivých výších vkladů vždy stejně vysoký.

Jak vypadá progresivní jackpot?

Progresivní (rostoucí) jackpot můžeš jednoduše poznat podle dvou základních kritérií. Jedním ukazatelem fixním jackpotu jsou částky uvedené v tabulce výher – ty bývají zpravidla označovány jako „průměrná výše výher“ a to proto, že (a to je druhý ukazatel) nikdy nejsou stejně vysoké. Jackpot totiž mezi jednotlivými slosování neustále narůstá, až dokud jej někdo neuloví, nestává se proto, že by dva výherci po sobě vyhráli stejnou částku – každý si totiž uloví jackpot v jiné části růstu.

Aby se však nestalo, že si nějaký hráč uloví jackpot na samém začátku a bude „ochuzen“ o milionovou výhru, mívá rostoucí jackpot nastavenou minimální garantovanou výhru. Na druhou stranu loterie často nastavují i maximální možnou výši. V momentě, kdy se jackpot dotkne horní hranice, tak loterie peníze buď převede do dalších pořadí, nebo ze zbývajících peněz spustí doplňkovou hru loterie (takhle funguje například Milionová bouře u Sportky).

Rozdíly ve vyplácení jackpotu – anuita versus nárazové vyplácení

Kromě rozdílných jackpotů, o nichž jsme si řekli výše, existují i rozdílné typy vyplácení těchto výher. Bavíme se o anuitním a nárazovém vyplácení jackpotu.

Anuitní vyplácení jackpotu je něco, co se v naší krajině příliš nepoužívá. S tímto typem vyplácení se můžeš nejčastěji setkat v novinových článcích o amerických výhercích. Anuitní vyplácení je forma takové renty, kdy je výherci jackpot vyplácen ročně v předem dohodnuté částce. V případě, že výherce trvá na nárazové výplatě, tak je mu zpravidla stržena část výhry.

V Česku se k této formě vyplácení nejvíce blíží loterie Extra Renta, která ti výhru vyplácí měsíčně.

Nárazové vyplácení jackpotu je forma výhry, kterou všichni známe. V případě, že je ti jackpot vyplacen najednou, tak je ti z něj stržena pouze daň a následně je ti celá částka (bez té daně) přičtena na tvůj účet.

Sdílet článek:

newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku z našeho kmene!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách dostupných pouze našim členům!
chevron-right