Tabulky výher a jackpoty u loterií

V detailu každé loterie na naší stránce nalezneš i tabulku výher odpovídající pro danou loterii. V tomto článku se tak spolu podíváme na to, jak se takové tabulky výher tvoří, co vše by měly obsahovat a jaké informace z nich můžeš vyčíst.

Co je to tabulka výher?

Většině lovců je minimálně přibližně jasné, co znamená pojem „tabulka výher“, kdyby sis však nebyl čímkoli jistý, tak jsme tady, abychom i tenhle pojem trošku objasnili. Trochu odborněji by se dalo říct, že tabulka výher je strukturovaný seznam možných výher, které si v dané hře lze utržit. Může mít mnoho podob – může jít o opravdovou tabulku, seznam nebo graficky znázorněné výhry (typicky u automatů).

Tabulka výher se liší podle toho, jaký druh hazardu preferuješ. Jinou tabulku výher nalezneš u automatů a jinou u losů a loterií. My si dnes, jak už jsi určitě poznal z názvu, budeme povídat o tom, jak vypadá tabulka výher u loterií.

Jak vypadá „správná“ tabulka výher?

Každá tabulka výher vypadá trochu jinak, různí se podle pravidel jednotlivých her. Můžeš narazit na tabulky obsahující 3 – 4 výhry a můžeš narazit také na tabulky s 10, 15 nebo klidně 20 výherními pořadími. V každém případě by ti však každá výherní tabulka, bez ohledu na rozdíly mezi loteriemi, měla prozradit několik základních informací.

Ze správné tabulky výher bys měl vyčíst:

Ve výherní tabulce můžeš, v závislosti na tom, s jakým jackpotem loterie pracuje, najít výhry vypsané v podobě výherních násobků nebo v podobě průměrných výher. První pořadí by přitom vždy mělo uvádět nejvyšší možnou výhru – jackpot.

Kde tabulku výher nalezneš?

Každá společnost provozující losy a loterie je povinná disponovat takzvaným herním plánem. Typicky má herní plán dvě podoby – klasickou a zkrácenou verzi. Ke klasické verzi se většinou musíš trochu orientovat na webu dané společnosti a umět se k němu proklikat, zkrácená verze se týká většinou především losů. U online losů tuto zkrácenou verzi herního plánu najdeš v okolí herního pole, v němž se ti los spustí, u fyzických zkrácenou verzi herního plánu většinou nalezneš na stránce příslušné společnosti s informacemi o daném lose.

Zatímco zkrácená verze HP obsahuje především informace o pravděpodobnosti, pravidlech a herní jistině, tak klasická verze herního plánu ke všem těmto informacím obsahuje i právě požadovanou tabulku výher.

Rozdíly v jackpotech loterií a jak je lze vyplácet

Víš jaké je základní rozdělení jackpotů? A jaké jsou mezi rozdíly? Pokud ne, pak je tato část Akademie právě pro tebe. V řádcích níže se dočteš více o rozdělení jackpotů na jackpot fixní a progresivní. Pár slov padne i o možnostech vyplácení těchto jackpotů, víš o tom, že některé výhry jsou vypláceny v podobě výplaty?

Co je to fixní jackpot?

Fixní jackpot lze jednoduše poznat podle toho, že v tabulce výher najdeš výherní násobky (výherní koeficienty). Tyto násobky fungují tak, že podle toho, které výherní pořadí si ulovíš, zjistíš příslušný výherní koeficient a ním si vynásobíš výšku svého vkladu. Ceny sázek/výšky vkladu bývají u fixního jackpotu zpravidla pohyblivé a ty si tako svou výši výhry můžeš ovlivnit sám. I přes to, že se tedy výše jackpotu může hýbat podle výše vkladu, nazývá se tento jackpot fixním. To jednoduše proto, že násobky se v jednotlivých výherních pořadích nemění a jackpot bude při jednotlivých výších vkladů vždy stejně vysoký.

Jak vypadá progresivní jackpot?

Progresivní (rostoucí) jackpot můžeš jednoduše poznat podle dvou základních kritérií. Jedním ukazatelem fixním jackpotu jsou částky uvedené v tabulce výher – ty bývají zpravidla označovány jako „průměrná výše výher“ a to proto, že (a to je druhý ukazatel) nikdy nejsou stejně vysoké. Jackpot totiž mezi jednotlivými slosování neustále narůstá, až dokud jej někdo neuloví, nestává se proto, že by dva výherci po sobě vyhráli stejnou částku – každý si totiž uloví jackpot v jiné části růstu.

Aby se však nestalo, že si nějaký hráč uloví jackpot na samém začátku a bude „ochuzen“ o milionovou výhru, mívá rostoucí jackpot nastavenou minimální garantovanou výhru. Na druhou stranu loterie často nastavují i maximální možnou výši. V momentě, kdy se jackpot dotkne horní hranice, tak loterie peníze buď převede do dalších pořadí, nebo ze zbývajících peněz spustí doplňkovou hru loterie (takhle funguje například Milionová bouře u Sportky).

Rozdíly ve vyplácení jackpotu – anuita versus nárazové vyplácení

Kromě rozdílných jackpotů, o nichž jsme si řekli výše, existují i rozdílné typy vyplácení těchto výher. Bavíme se o anuitním a nárazovém vyplácení jackpotu.

Anuitní vyplácení jackpotu je něco, co se v naší krajině příliš nepoužívá. S tímto typem vyplácení se můžeš nejčastěji setkat v novinových článcích o amerických výhercích. Anuitní vyplácení je forma takové renty, kdy je výherci jackpot vyplácen ročně v předem dohodnuté částce. V případě, že výherce trvá na nárazové výplatě, tak je mu zpravidla stržena část výhry.

V Česku se k této formě vyplácení nejvíce blíží loterie Extra Renta, která ti výhru vyplácí měsíčně.

Nárazové vyplácení jackpotu je forma výhry, kterou všichni známe. V případě, že je ti jackpot vyplacen najednou, tak je ti z něj stržena pouze daň a následně je ti celá částka (bez té daně) přičtena na tvůj účet.

Slovník pojmů loterií

Často se může stát, že se v řeči kmene objeví slovo, kterému úplně nerozumíš nebo možná dokonale nechápeš jeho význam. A vzhledem k tomu, že pro opravdový zážitek ze hry potřebuješ chápat co, jak a kde dělat, tak ti přinášíme slovníček hlavních pojmů, které rozhodně potřebuješ znát jako fanoušek loterií.

Pojmy ve světě loterií

 

Loterie

Loterie je forma hazardní hry, v níž se hráči snaží uhodnout čísla, která budou tažena v následujícím slosování.

Hlavní hra

Základní část loterie, v níž se hráči snaží vybrat si „ta správná“ čísla.

Vedlejší hra

Vedlejší hry tvoří takový doplněk k hlavní hře, který nabízí hráčům další příležitosti jak si ulovit další ceny a výhry.

Hlavní čísla

Čísla používaná v hlavní hře loterie, která hráči vybírají v naději, že tato čísla budou tažena v následujícím slosování.

Doplňková čísla

Doplňková čísla jsou čísla využívaná ve vedlejší hře nebo v rámci základní hry, avšak jsou vybírána z vedlejší množiny čísel (jako třeba u Eurojackpotu).

Mimořádné slosování

Speciální losování, které se koná mimo obvyklé termíny losování, obvykle o něm informuje sama loterie.

Jackpot

Jackpot neboli hlavní výhry je nejvyšší finanční obnos, jaký lze v dané loterii vyhrát.

Výherní pořadí

Výherní pořadí je řádek v tabulce výher dané loterie, který konkretizuje, kolik čísel je nutné uhodnout pro to, abys vyhrál určitou částku nebo určitý výherní násobek.

Výherní jistina

Výherní jistina je zaručená minimální částka, kterou společnost provozující danou loterii vyčlenila na výplatu výher ve výherních pořadích hry. Informace o této částce jsou uvedeny v herním plánu a zpravidla je udávaná jako procentuální část z herní jistiny.

Herní jistina

Obnos peněz, který je výsledkem počtu prodaných sázenek vynásobeným cenou jedné sázenky. Z těchto peněz se následně vyplácí takzvaná výherní jistina.

Herní plán

Snadno dohledatelný dokument, který obsahuje podrobná pravidla a popis principu hry dané loterie, včetně pravidel pro online i fyzické sázky, výhry, výplaty výher, slosování atd.

Uživatelské konto

Účet vytvořený hráčem na webových stránkách nebo v aplikaci společnosti provozující danou loterii, který umožňuje zakládání a správu sázek, vklady, výběry a podobně.

Anuitní vyplácení

Možnost výplaty jackpotu ve formě pravidelných splátek po určité období (zpravidla roční splátky), namísto jednorázové částky.

Pobočka

Fyzické místo, kde se provozuje poradenství a prodej stíracích losů a sázenek loterie.

Sázenka

Internetová stvrzenka nebo fyzický tiket zakoupený hráčem, který obsahuje vsazená čísla nebo kombinace pro účast v loterii.

 

Koncept hlavních a vedlejších her loterií

Ať už preferuješ jakýkoli druh hraní – online nebo offline, tak ses určitě někdy setkal s pojmy jako „hlavní hra“ a „vedlejší hra“. A možná ses někdy zapřemýšlel nad tím, jaký je mezi těmito hrami rozdíl nebo proč vůbec loterie takovou vedlejší hru mají. A právě proto jsme tady my, Free Lottery Hunters, abychom ti to vysvětlili.

Co je to vedlejší hra?

Vedlejší hra je doplňková část loterie, která ti dává šanci uzavřít v rámci jedné sázenky více sázek a tím si buď zvýšit pravděpodobnost výhry, nebo otevřít možnost naprosto nové vedlejší výhry. Vedlejší hry loterií mohou mít různé formáty i pravidla v závislosti na konkrétní loterii. Na konkrétní loterii také záleží to, zda a kolik vedlejších her nabízí a také to, zda jsou její vedlejší hry nárazové nebo pravidelné.

Nárazové vs. Pravidelné vedlejší hry loterií

Vedlejší hry se dají jednoduše rozdělit do dvou kategorií na nárazové a pravidelné vedlejší hry.

Nárazové vedlejší hry jsou hry, které společnost oznamuje jen krátce před jejich začátkem a nikdy si nikdo nemůže být úplně jistý, kdy budou spuštěny. Tyto vedlejší hry tak nenajdeš na sázence a často má pro ně loterie „extra pravidla“, která musíš splnit, aby ses mohl dané hry zúčastnit – nejčastěji je pravidlem nutnost vsazení plné sázenky.
Jako nárazové vedlejší hry můžeš znát Prémii Eurojackpotu a Sportky anebo třeba Milionovou bouři od Sportky.

Pravidelné vedlejší hry jsou hry, které si můžeš vsadit při každém slosování, jejich pravidla i tabulky výher jsou jasně dané a v průběhu času se příliš nemění. Většinou jsou tyto pravidelné vedlejší hry součástí jedné sázenky spolu s hlavní hrou loterie a pro účast v ní ti ve většině případů stačí (ne)zaškrtnutí nějakého políčka na tvém tiketu.

Proč existují vedlejší hry a jaké jsou jejich výhody?

Jak jsme si řekli na začátku tohoto bodu, tak vedlejší hry ve většině případů buď zvyšují pravděpodobnost výhry v hlavní hře nebo, a to nejčastěji, ti odemykají naprosto novou bonusovou tabulku výher. Vedlejší hry mohou do klasické loterijní tabulky výher přinést výhry fyzické – dovolené, auta, elektro kola anebo jen přinést nové finanční bonusy. Účast na vedlejších hrách loterií se přitom většinou pohybuje v řádu korun, což znamená, že všechny tyhle možné bonusové výhry získáš za většinou minimální zvednutí ceny sázenky.

Co znamená pojem „systémová sázka“ u loterií?

Systémovou sázku ti umožňuje vícero loterií, mezi ty nejznámější patří například Sportka, Eurojackpot a Euromiliony. Co to ale taková systémová sázka je?

Systémová sázka = více vsazených čísel

Systémová sázka je typ sázky, který ti umožňuje vsadit si více čísel, než dovolují původní pravidla loterie. Tato čísla následně generátor číselných kombinací vezme a vytvoří všechny existující kombinace, které lze vsadit. V případě vsazení 8 čísel na loterii, kde lze vsadit 6 čísel, vytvoří generátor všechny existující šestimístné kombinace, které lze z tebou vybraných čísel vsadit.

Dejme tomu, že si vybereš A, B, C, D, E, F, G, H na šestimístnou loterii. Generátor za tebe vytvoří tedy kombinace jako:

Ne každá loterie však podporuje systémové sázky, chceš-li si tedy systémovou sázku vyzkoušet, budeš muset zkusit jednu z tří výše uvedených loterií, které ti ji nabízí.

Znamená systémová sázka vyšší pravděpodobnost výhry?

Krátká odpověď by zněla „ano“. Dlouhá odpověď zní – zvýší jí stejně jako vyšší počet vsazených tiketů. Jak je to myšleno?
Zkrátka, když využiješ možnost vsadit si pomocí systémové sázky, tak si vsadíš více čísel a číselných kombinací, což zvýší tvou pravděpodobnost ulovení výhry. Nejde však o žádnou magii. Stejného zvýšení pravděpodobnosti dosáhneš i ve chvíli, kdy si vsadíš více sloupečků v rámci jednoho tiketů nebo kdy si vsadíš více plných tiketů. Každý vsazený sloupeček totiž znamená unikátní číselnou kombinaci, která znamená unikátní šanci na výhru.

Lepší pravděpodobnost s sebou nese vyšší cenu

Při sázení systémové sázky tě, stejně jako při sázení více tiketů, čeká vyšší celková cena sázky. Každá unikátní kombinace, kterou ti generátor náhodných čísel v rámci tvé systémové sázky vytvoří, tě totiž bude stát jako samostatný sloupeček. Sázenky se systémovou sázkou tě tak mohou vyjít na pár stovek korun, ale klidně i na desetitisíce. Záleží pouze na tvém nastavení sázky.

 

Slovník pojmů ve světě stíracích losů

Rozumíš všem pojmům, které se využívají ve světě stíracích losů? Pokud je tvá odpověď váhavá nebo rovnou zní „ne“, pak se neboj. My ti všechno vysvětlíme. V řádcích níže nalezneš aktuální slovníček všech pojmů, které se týkají téhle stírací zábavy.

Důležité pojmy ve světě losů

 

Stírací losy

Druh hazardní hry, konkrétně součást loterií, který se nazývá okamžitou loterií. Nejčastěji v online a fyzické podobě, kdy v obou případech jde o to setřít stírací vrstvu a odhalit, zda hráč vyhrál nebo nikoli.

Okamžitá loterie

Typ loterie, který umožňuje hráčům zjistit svou výhru okamžitě po zakoupení a setření losu, bez nutnosti čekání na losování.

Herní plán

Zpravidla snadno dohledatelný dokument, který obsahuje detaily týkající se daného druhu (emise) stíracích losů. Nalezneš v něm všechny informace o pravděpodobnosti výhry, výherní jistině, o pravidlech hry, výherní tabulce a podobně.

Emise

Celkový počet stíracích losů vydaných pro určité časové období. Každý los má vlastní emisi (sérii) v níž je vyrobený určitý počet kusů losů. V herním plánu lze nalézt podrobnosti o platnosti této série, o počtu výherních losů v dané emisi a podobně.

Výherní jistina

Výherní jistina je zaručená minimální částka, kterou společnost provozující daný los vyčlenila na výplatu výher v dané emisi. Informace o této částce jsou taktéž v herním plánu a zpravidla je udávaná jako procentuální část z herní jistiny.

Herní jistina

Obnos peněz, který je výsledkem počtu kusů losů v emisi vynásobeným cenou jednoho kusu. Z těchto peněz se následně vyplácí takzvaná výherní jistina.

Výherní los

Stírací los, který obsahuje pod stírací vrstvou výherní kombinaci symbolů nebo čísel. Tato výherní kombinace ti dává právo na výhru.

Herní symbol

Symboly nebo čísla, která jsou skryta pod povrchem stíracího vrstvy losu a která hráči odkrývají za účelem hledání výherní kombinace. V případě, že se bavíme o lose s čistě číselnou hrou, pak se herním symbolem stává obrázkový symbol, který často spouští bonusovou hru, přináší bonusovou výhru a podobně.

Hlavní výhra

Nevyšší možná výhra, kterou si lze na daném losu ulovit. Často bývá viditelně vypsána v grafice losu.

Vedlejší výhra

Jde o výhru, kterou si seškrábeš v druhém nebo bonusovém poli. Losy poskytující bonusové pole a vedlejší výhry zpravidla umožňují vyplácení souběžných výher.

Souběžné výhry

V momentě, kdy vyhraješ 2 a více částek v rámci jednoho losu, tak se jedná o souběžné výhry. Mohou nastat dvě situace – los umožňuje vyplacení pouze nejvyšší vyhrané částky a v takovém případě ostatní výhry propadají, to se na dnešních losech naštěstí často neděje, nebo ti los umožňuje vyplácení souběžných výher.

Jak na vyzvedávání výher u losů?

Jak postupovat ve chvíli, kdy si na losu setřeš onu očekávanou výhru? Kam si pro ni zajít? Můžeš ji vyzvednout najednou? Máme pro tebe souhrn informací, jak můžeš v případě výhry postupovat.

Co dělat, když zjistíš, že jsi vyhrál?

Dýchej. To je hlavní. V případě online losů není moc o čem pochybovat, protože tvá obrazovka začne doslova hrát barvami a tvá výhra se rozsvítí přes celý tvůj displej. Na fyzických losech se ti však může často stát, že se přehlédneš. Proto se zhluboka nadechni, uklidni a zkus si znovu svůj los pořádně zkontrolovat.

Pokud i po druhotné kontrole vidíš výhru jackpotu nebo jiné výhry, tak se buď co nejdříve vydej na prodejní místo (viz bod níže) nebo si los pečlivě schovej na bezpečné místo. Samozřejmě – pokud není los, tak není výhra. A tak se zamysli a schovej los na místo, o kterém víš, že je pro takový „kousek papíru“ bezpečné. Snaž se los co možná nejméně pomačkat, poškrábat a jakkoli jinak zničit. Každý los totiž na sobě nese čárový kód, který se za žádnou cenu nesmí zničit, pokud by se tohle místo na lose poškodilo, tak by byl neplatný a tvá výhra by propadla.

Jakmile bude připraven vyrazit pro vyzvednutí výhry, tak si nezapomeň los přibalit s sebou a v případě, že jsi vyhrál jackpot a razíš do sídla společnosti, tak rozhodně přibal i doklady totožnosti. V případě online losů je tohle všechno jednodušší, tvá výhra se ti jednoduše připíše na tvé herní konto a ty nikam nemusíš, pokud si výhru nechceš vybrat jako fyzické peníze.

Kde si můžeš vyzvednout svou výhru?

Možností máš hned několik, avšak v první řadě záleží na tom, zda máš online nebo fyzické los.

V případě, že sis výhru setřel na online losu, tak se ti vyhraná částka automaticky připíše na tvůj hráčský účet, odkud si ji pak můžeš přeposlat na svůj bankovní účet nebo, preferuješ-li fyzické peníze, si můžeš nastavit výběr v nejbližší pobočce společnosti.

V případě, že sis výhru setřel na fyzickém losu, pak máš čas. Na výběr výhry máš nárok až do roku po konci prodeje dané emise stíracích losů. V momentě, kdy se rozhodneš vybrat si svou výhru, tak stačí přijít na jakékoli prodejní místo společnosti a tam si nechat svou výhru ověřit. V případě, že jde o vysokou výhru – zpravidla nad 250 tisíc korun, pak je nejlepší zavolat na kontaktní číslo společnosti a ověřit si následující postup.

Jaká je pravděpodobnost výhry na losu? A kde ji zjistit?

Jedním z důvodů, proč nás hazard tolik baví, je to vzrušení a adrenalin, který při hře cítíme. Tyhle pocity vznikají z možnosti změnit si život jediným rozhodnutím – koupit si los, podat sázenku do Eurojackpotu, stisknout tlačítko automatu,… A všechno to vychází z jediné věci – z možnosti výhry jackpotu. Jaká ale doopravdy existuje pravděpodobnost na výhru jackpotu? Nebo na výhru dalších výher? A kde můžeš nalézt podrobnosti o této důležité informaci?

Jaká je běžná pravděpodobnost výhry na lose?

Zatímco u loterií nás nepřekvapí pravděpodobnost znázorněná ve statisícových a někdy i milionových hodnotách, tak u losů je zvykem vídat pravděpodobnost trochu příznivějších. Pojďme se na to spolu podívat trochu hlouběji.

Jak se tvoří pravděpodobnost u loterií?

Ačkoli si to spousta lovců myslí, tak pravděpodobnost u loterií ve skutečnosti nijak neovlivňuje to, kolik lidí danou loterii hraje. To znamená, že tvá šance na výhru není nižší (ale ani vyšší) ve chvíli, kdy se daného slosování účastní větší spousta lidí. Ve skutečnosti je pravděpodobnost na výhru loterie tvořená matematickou kombinatorikou.

Pravděpodobnost u loterií je tvořena počtem čísel, který vybíráš a počtem čísel, ze kterého tato čísla vybíráš. Pro naše vysvětlení si představ, že jde o loterii, kde vybíráš 6 čísel z 50. Následně je pomocí kombinatoriky vypočítáno kolik šestimístných kombinací lze mezi padesáti čísly vytvořit. Tenhle příklad přitom ovlivňují ještě dva faktory – to, zda se mohou čísla opakovat a to, zda záleží na pořadí čísel. U většiny loterií tyto dvě podmínky však nebývají podstatné, protože se na ně většinou odpovídá „ne“.

Základní matematický výpočet pak odhalí, kolik unikátních šestimístných kombinací lze z množiny 50 čísel vytvořit. Konkrétně u této loterie 50/6 by šlo o 15 890 700 šestimístných kombinací. A pravděpodobnost u loterií je pak tvořena počtem výherních kombinací ku počtu existujících (šestimístných) kombinací. Vzhledem k tomu, že výherní kombinací bude pouze jedna z těchto šestimístných kombinací, tak by pravděpodobnost na výhru této loterie byla 1 : 15 890 700. Tvá šance na výhru se pak zvyšuje každou vsazenou kombinací (sloupečkem).

Jak se tvoří pravděpodobnost u losů?

Pravděpodobnost u losů je pak ale trošku jiná. U stíracích ani online losů totiž nezáleží na žádných číselných kombinacích. Pravděpodobnost u téhle rychlé loterie ovlivňuje naprosto rozličné parametry a těmi jsou počet vydaných losů a počet výherních losů – v případě, že tě zajímá pravděpodobnost jakékoli výhry. Pokud chceš zjistit, jaká je pravděpodobnost, že vyhraješ hlavní výhru, tak jsou to pak parametry počet vydaných losů a počet losů s hlavní výhrou.

Pravděpodobnost u losů se tak často pohybuje ve statisících a v nižších řádcích milionů, protože to je počet losů, který se v rámci jedné emise/série nejčastěji vyrábí. Je-li vyrobeno v rámci jedné emise například 700 tisíc losů a z nich je 232 058 výherních a pouze jeden nabízí hlavní výhru, tak je pravděpodobnost na zakoupení losu s hlavní výhrou 1 : 700 000 tisícům. Pravděpodobnost zakoupení jakékoli výherního losu se pak počítá jednoduchým dělením a to počet vydaných losů děleno počet výherních losů. V tomto případě, by pravděpodobnost zakoupení výherního losu byla 1 : 3,02. To znamená, že každý třetí los by byl výherní.

Kde najít informace o pravděpodobnosti výhry?

Pravděpodobnost výhry na stíracím lose se liší jednak kus od kusu a jednak také záleží na tom, zda vybíráš mezi online nebo fyzickými losy. Online losy mívají totiž zpravidla příznivější pravděpodobnosti pro výhru hlavní i jakékoli menší ceny.

Pokud toužíš zjistit konkrétní čísla u konkrétního losu, tak můžeš nakouknout do herního plánu loterie a konkrétní stírací los si vyhledat. V herním plánu musí být dle zákona uvedená pravděpodobnost výhry v dané emisi losů. Pokud se ti nechce listovat herním plánem, tak doporučujeme nakouknout do našich detailů stíracích losů, kde najdeš většinu aktuální nabídky online i fyzických losů a k nim všechny důležité informace o dané emisi.

Herní plán, kromě pravděpodobnosti nákupu výherního losu, musí obsahovat také podrobnou tabulku výher, popis a pravidla hry, informace o dané emisi losů, včetně údajů o tom, kdy končí prodej a do kdy je možno vyzvednout si svou výhru a podobně. Všechny tyto informace pro tebe máme přehledně zpracované i my v detailech stíracích losů.

Jaké jsou dnešní loterie?

Loterie v dnešních dnech patří k jedněm z nejoblíbenějších hazardních her. A není se čemu divit. Často totiž nabízejí rozmanitá pravidla a spolu s nimi tedy i rozmanitou zábavu, kterou si ve většině případů dokážeš ulovit už za pár korun. Navíc se velká část loterií zdigitalizovala a (částečně) přesunula na internet, což rozšířilo jejich možnosti a usnadnilo přístup k nim.

Co se u loterií změnilo?

Oproti dřívějším letům se ve světě loterií na první pohled nic moc nezměnilo. Jejich oblíbenost stále pomalu ale jistě stoupá a v průběhu času tak stále vznikají nové a nové loterie. Tohle neupadající rozšiřování trhu s loteriemi můžeš vidět i u naší největší loterijní společnosti – u Sazky. Ta náš trh neustále zásobuje aktualitami a novými hrami.
A ač na první pohled tedy není nic, co by se v téhle sféře hazardního světa měnilo, tak když se na dnešní hraní loterií podíváš hlouběji, určitě si všimneš jednoho trendu, který se děje – loterie se přesouvají na internet. Tenhle „přesun“ zábavy z fyzického světa do toho online přináší hned několik výhod.

Sdílení s ostatními lovci

Tohle přesouvání loterijní zábavy z fyzického světa do toho online přináší hned několik výhod. Konkrétní body si napíšeme níže, ale je tady jeden, který stojí za to si rozepsat. Nevšimne si jej totiž hned tak každý. Jednou z výhod přenesení loterií na internet je možnost sdílení. První myšlenka, která si tě uloví, je pravděpodobně ta, že při sdílení jde především o sdílení radosti s ostatními. A ano – i to je pointou tohoto bodu. Koneckonců, kdyby se hazard nepřesouval pomalu ale jistě na internet, tak by se o něm na internetu ani tolik nemluvilo, dost možná by z něj bylo tabu. A kdyby se tak stalo, tak tady dnes spolu nesedíme a nepovídáme si všechno tohle v našem kmeni lovců.

Kromě sdílení radosti z výhry a objevů, jde však u tohohle bodu i o mnohem víc. Jde o podporu dalších lovců a povzbuzení, kterou ti mohou nabídnout lidé, které jsi nikdy dřív neviděl. Ale, pro většinu z nás především, jde o všechny ty online bonusy, soutěže a akce, které se k tobě dokáží dostat jen díky rozsáhlosti internetu.

Výhody a nevýhody online loterií

Výhody online loterií pro společnost:

Výhody online loterií pro lovce zábavy:

Co je to loterie?

Loterie je napětí, loterie je naděje, loterie je… Ať už si doplníš cokoli, tak pravdou je, že loterie je hazard. A jedná se tak o součást dnešní zábavy pro dospělé. Jaký je ale obecný popis loterií? A jak fungují? Tak na to vše se spolu podíváme už teď v řádcích níže.

Úvod do loterií

Loterie je forma hazardní hry, ve které si hráči platí za možnost vsadit si na svá čísla. Počet čísel, které si hráč v loterii může vsadit, je vždy závislý na pravidlech dané hry/loterie. Stejně je pravidly ovlivněná i množina čísel, ze kterých hráč může vybírat.

Kdy v loterii nastává výhra?

Výhra v loterii pak přichází ve chvíli, kdy se hráči podaří trefit buď část, nebo ideálně všechna vsazená čísla. „Trefa“ znamená shodu mezi hráčem vsazeným číslem a loterií vylosovaným číslem. Slosování čísel probíhá několikrát denně či týdně dle pravidel loterie a v dnešní době se ve většině případů jedná o čísla vygenerovaná umělou inteligencí – generátorem náhodných čísel. Dříve (a i dnes v některých případech) však šlo o slosování ve fyzické formě. V takovém případě je daná množina čísel vhozena do stroje s tlakem, který nadnáší a míchá míčky s příslušnými čísly a za vylosované se považuje to číslo, které ze stroje vyletí a zapadne do připravené přihrádky. U těchto starších fyzických slosování, ale i u těch dnešních „modernějších“, bývá zpravidla přítomen notář, který dohlíží na poctivost procesu a pravdivost výsledků.

Jsou loterie nebezpečné?

V případě loterií se bavíme o bezpečnější formě zábavy než v případě automatů a casin – a to především proto, že je těžší v nich utratit v krátkém časovém období velké množství peněz. To především z důvodu „pomalého“ slosování, které se u většiny her koná jednou, dvakrát týdně. Hráčům a lovcům tak loterie nemusí dodávat tak rychlý a vysoký nárůst adrenalinu a dopaminu, který je typický pro „rychlé hry“ jako jsou například automaty. Avšak i přesto, že i teď, z našeho popisu, můžou loterie působit jako nevinná příjemná zábava, tak je potřeba držet si na paměti, že jsou stále součástí hazardního světa. Je proto nutné stále pamatovat své zásady a limity a nepřekračovat je.